Řehák dřevěné šindele - ručně štípaný a strouhaný dřevěný šindel s perodrážkou Řehák dřevěné šindele - ručně štípaný a strouhaný dřevěný šindel s perodrážkou Řehák dřevěné šindele - ručně štípaný a strouhaný dřevěný šindel s perodrážkou

Montáž šindele

Šindel Vám také odborně namontujeme, ale nebráníme se také dodávkám šindele pro pokrývačské firmy a v případě menších rovných ploch dodáváme i pro šikovné kutily.
Díky naším možnostem realizujeme spíše menší střechy dřevěnic a domků - kolem 100 - 300 m2.

Montáž na střechy

Šindelové střechy v našich zeměpisných šířkách se zhotovují z 50 cm klasického šindele s perodrážkou. Šindel se dělí rovný a zkosený. Rovný šindel tvoří velké plochy střech či stěn a zkoseným se dotváří úžlabí, nároží a "volí oka". Zkosený lze rozdělit na oboustranný (úžlabí, nároží, oka) a jednostranný (přechodový zlom na nároží). Pro první podkladnovou řadu u okapu se používá kratší šindel (30cm). Šindel se přibíjí tenkými pozinkovanými hřeby na tlustší střešní latě 5 x 4 cm. Tento rozměr latí je vhodný proto, že venkovní střešní plášť je pevnější a neprohýbá se.

Při montáži šindele dodáváme také tesané dřevěné okapy, které zavěšujeme zpravidla na samorostové rozsochy. Vnitřní strana bývá ošetřena Bochemitem QB a nátěrem na bázi včelích vosků. U historických staveb se okapy používaly jen v místech kde se často chodilo, aby nepršelo za krk, nebyly kolem celé střechy.

Montáž na stěny

Šindelové stěny z klasického šindele s perodrážkou zaručují vysokou ochranu staveb před povětrnostními vlivy. Právě proto jsou nejčastěji montovány na horské chaty, které pak dokonale odolávají silným větrům a bočním lijákům. S oblibou se používají i při renovaci starých chalup, kde na roštu nabitý šindel chrání letitou konstrukci srubu před nepřízní počasí a zároveň umožňují nadstandartně "dýchat". Nezanedbatelnou skupinou staveb jsou také moderní ekodomy a designové stavby. Na stěny se klasický šindel montuje na jednoducho.

Rozdíl mezi jednoduchým a dvojitým krytím

Jednoduché krytí - položení jedné vrstvy šindele

Šindel o délce 50 cm zakládáme přes sebe po 40 cm - šindel je položen pouze jednou (jednoduše). Tento způsob se používá zejména na hospodářské stavby. Při bouřce po dlouhodobém suchu je nutné počítat s tím, že než šindel nasákne vlhkost a roztáhnou se pera do drážek může jednoduchá vrstva nějakou kapku propustit. S tímto problémem se musí počítat, popřípadě lze eliminovat podstřešní fólií.

Dvojité krytí - položení dvou vrstev šindele

Šindel o délce 50 cm zakládáme přes sebe po 24 cm - šindel je přeložen přes sebe dvakrát (dvojitě). Tento způsob se používá zejména na obytné stavby. Dřevo se vlivem deště rozpíná a vlivem slunce smrskává. Při bouřce po dlouhodobém suchu je nutné počítat s tím, že než šindel nasákne vlhkost a roztáhnou se pera do drážek může horní vrstva nějakou kapku propustit. Právě v tuto chvíli je nejvíce zapotřebí dvojitá vrstva - spodní vrstva tyto kapky odvede ze střechy.

Tradice zavazuje

Po staletí neměnný způsob výroby štípáním a strouháním zaručuje trvanlivost, kterou nelze jiným způsobem výroby ani částečně nahradit. Všechny naše šindele jsou vyráběny dle staletí neměnné technologie ručním štípáním a strouháním.